Windows 10 X Bütün Sürümler Nasıl Etkinleştirilir

Evlerin, iş yerlerinin, okulların kısacası her yerin vazgeçilmezi olan bilgisayarlar üretilmeye başlandığı dönemden itibaren satış rekorları kıran teknoloji ürünleridir. İnternetin de icadı ile bilgisayarlar altın çağını yaşamaktadır.

Her insanın yoğun günlük hayatlarında en çok kullandığı teknoloji ürünü olan bilgisayarlar, artık her işin internet üzerinden halledilebiliyor olması sebebi ile de çok daha yoğun kullanılmaktadır. Günümüzde resmi işlerden tüm kişisel işlere kadar her türlü evrak işleri, alışveriş, bankacılık gibi birçok iş yine bilgisayarlar üzerinden halledilmektedir. Bu da kişilere gün içerisinde fazlası ile zaman kazandırmaktadır.

Bilgisayarların bu denli yoğun kullanılması zaman zaman bilgisayarlarda hatalara ya da bozulmalara sebep olabilir. Kullanıcıların büyük maliyetlere girmemesi için onarımı yapılabilecek bazı donanımsal sorunları nasıl çözeceğini bilmesinde fayda vardır. Kolayca halledilebilir sorunlardan biri Windows işletim sistemi sorunlarıdır.

Windows Nedir ve Bilgisayarda Görevi Nedir

Windows piyasada satışta bulunan bilgisayarların yüzde doksan beşinden fazlasında bulunan bir hacme sahip işletim sistemidir. Bilgisayarlar açıldığı andan itibaren kişilere uygun bir ara yüz oluşturarak bilgisayarı kişilere uygun hale getirmeye yardımcı olur.

Bilgisayarın nerede ve kim tarafından kullandığı fark etmeksizin, Windows sayesinde bilgisayarlar istenilen şekle getirilir. Bu işletim sistemi bilgisayarda fabrika çıkışında bulunan bazı özellikleri, bilgisayarın çalışabilmesi için zorunlu olan yazılımları ve geri kalan her şeyi barındırır. Ayrıca bilgisayar kişiselleştikten sonra bilgisayarın depolama alanını, kaydedilenleri, indirilenleri, internet tarayıcılarını ve daha birçok şeyi Windows ara yüzü ile görüntülenir.

Windows Nasıl Kurulur

Windows işletim sistemi bilgisayarlarda hazır yüklenmiş şekilde bulunmaktadır. Fakat bazı durumlarda kullanıcılar bilgisayarların işletim sistemini yükseltmek isteyebilir ya da bazı sorunlardan dolayı bilgisayara format atılması gerekli görülebilir.

Bu gibi durumlarda bilgisayarda hazır yüklü bulunan  Windows işletim sisteminin tekrar yüklenmesi ve kurulması gereklidir. Kişiler bu kurulumun nasıl yapılacağını bildiği takdirde sorun yaşamadan ya da bir bilgisayar tamircisi ya da teknikerine ihtiyaç duymadan, bizzat kendisi işlemi devam ettirerek masraftan kurtulmuş olur.

Windows kurulumunu yaparak tamamlayabilmek için kişilerin bir Windows sürümüne ve bunun kurulum medyasına sahip olması gerekmektedir. Buna ait bir kurulum VCD ya da DVD si kişilerin elinde mevcut değilse, internet üzerinden bu kurulum medyasına ulaşabilmek de mümkündür.

Kurulum için gerekli olan tek şey aslında bu medyadır. Geri kalanı sadece kolay bir yükleme işlemi ve kurulumu tamamla tuşuna basmaktır. Sonrasında işlem kolay bir şekilde halledilecektir.

İlk Önce CMD ‘yi yönetici olarak çalıştırın, 

cscript slmgr.vbs /ipk “Bilgisayarınıza yüklü olan Windows 10 Sürümünün anahtar kodu” ‘nu yazın (Bütün Windows Sürümlerinin Anahtar kodunu aşağıda yazdım.),

Sonra, cscript slmgr.vbs /skms kms.lotro.cc yazın,

Son olarak, cscript slmgr.vbs /ato yazıp, Windows etkinleştirme işlemini bitirmiş olacaksınız.

Windows Çeşitleri ve Sürüm Modelleri

Windows ilk sürümü olan versiyonunu 1985 yılında üretmiştir. Sonraki senelerde bilgisayarlar ve özellikleri geliştikçe Windows sürümü de geliştirilip, yüksek teknolojili bilgisayarlara uyumlu hale getirilmiştir. Son olarak 2015 yılında çıkarılan Windows 10 sürümü, günümüzde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ve en çok beğenilen sürümdür.

Bu Windows sürümleri, fabrika çıkışı farklı bir Windows sürümüne sahip olan bir bilgisayara, uyumluluk dahilinde yüklenebilir. Kişilerin doğru bağlantıları ya da indirme demolarını bulundurması ve bilgisayarın yeterli özellikte olması gerekir.

Windows 10 X Sürümleri Nasıl Yüklenir

Windows 10 X Windows’un çıkardığı son işletim sistemidir. Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının çoğunda bu mevcuttur. Fakat bazı nedenlerden dolayı kullanıcılar yeniden kurmak ve sürümleri etkinleştirmek durumunda kalabilir.

Böyle durumlarda Windows yüklemesi yaptıktan sonra var olan Microsoft hesabının açık olmasına dikkat edilmelidir. Kullanılan Windows ürününün lisanslı kodu bu hesap üzerinden talep edilebilir. MS Windows, ürünü kurulumdan sonra etkin hale getirmek için 25 numaralı bir kod girilmesini talep eder. Bu kod girildikten sonra Windows 10 X kullanıma hazır hale gelecektir.

Windows 10 Etkinleştirme Kodları

 

Home/Core                           TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99

Home/Core (Country Specific)        PVMJN-6DFY6-9CCP6-7BKTT-D3WVR

Home/Core (Single Language)         7HNRX-D7KGG-3K4RQ-4WPJ4-YTDFH

Home/Core N                         3KHY7-WNT83-DGQKR-F7HPR-844BM

Professional                        W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX

Professional N                      MH37W-N47XK-V7XM9-C7227-GCQG9

Enterprise                          NPPR9-FWDCX-D2C8J-H872K-2YT43

Enterprise N                        DPH2V-TTNVB-4X9Q3-TJR4H-KHJW4

Education                           NW6C2-QMPVW-D7KKK-3GKT6-VCFB2

Education N                         2WH4N-8QGBV-H22JP-CT43Q-MDWWJ

Enterprise 2015 LTSB                WNMTR-4C88C-JK8YV-HQ7T2-76DF9

Enterprise 2015 LTSB N              2F77B-TNFGY-69QQF-B8YKP-D69TJ

Enterprise 2016 LTSB                DCPHK-NFMTC-H88MJ-PFHPY-QJ4BJ

Enterprise 2016 LTSB N              QFFDN-GRT3P-VKWWX-X7T3R-8B639